Instalacja SSL - dlaczego warto?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci to nie lada wyzwanie w czasach powszechnych cyberataków. Choć oszustów na świecie nie brakuje, z każdym kolejnym rokiem zwiększa się także nasza wiedza dotycząca ochrony udostępnianych w Internecie informacji – tak, aby nie dostały się w niepowołane ręce.Secure Sockets Laser, czyli certyfikat SSL, to protokół pozwalający na szyfrowanie danych i nawiązywanie bezpiecznych połączeń internetowych. Procedura ta jest szczególnie istotna w przypadku dokonywania transakcji online i udostępniania w sieci wrażliwych danych osobowych – danych kont bankowych, adresów, haseł itp. Instalacja działa zarówno dla stron WWW, jak i poczty elektronicznej czy serwerów FTP, zabezpieczając informacje przesyłane w obie strony.

Jak działa instalacja SSL?
Podczas transmisji informacji przeglądarka komunikuje się z serwerem w celu zweryfikowania przypisanego do niego certyfikatu SSL*. Jeśli ten jest ważny i wystawiony przez odpowiedni organ (renomowany Urząd Certyfikacji), rozpoczyna się kodowana sesja, w której przekazywane są zaszyfrowane wiadomości pomiędzy przeglądarką a serwerem. Jak sprawdzić, czy odwiedzana przez nas strona zainstalowała taki protokół? Bardzo łatwo - podczas wizyty w pasku adresu możemy zauważyć symbol kłódki lub przedrostek “https://”. Klikając w kłódkę, uzyskamy więcej informacji o certyfikacie danej witryny.

Czy warto inwestować w certyfikat?
No jasne! Instalacja jest dla bardzo korzystna dla każdego właściciela domeny przynajmniej z kilku powodów. Protokół SSL:


- chroni przed wyciekiem poufnych informacji,
- pozwala na łatwe szyfrowanie danych osobowych, które (zgodnie z RODO) jest działaniem obowiązkowym,
- wzbudza większe zaufanie użytkownika strony,
- buduje pozytywny wizerunek marki i podnosi jej wiarygodność,
- dobrze wpływa na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach,
- jest bardzo tani, a niekiedy nawet darmowy (sprawdź SSL – Let's Encrypt!).

Instalacja takiego protokołu to już właściwie standard. Pozostaje jedynie pytanie, na jaką ofertę się zdecydować – a to już zupełnie oddzielny temat.


*A dziś właściwie bardziej nowoczesnego protokołu TLS, jednak w obiegu powszechna pozostaje nazwa jego poprzednika.

 

  • ssl
  • 90 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Powiązane artykuły

Jak zainstalować certyfikat Letsencrypt z poziomu panelu DirectAdmin?

Oto instrukcja krok po kroku, jak zainstalować certyfikat Let's Encrypt z poziomu panelu...